+420 608 33 11 00(po - čt: 8:00 - 17:00, pá: 8:00 - 15:00)

Aktuality pro motoristy

Pozor na změny v registru vozidel!

06.11.2015 - 11:33

  1. REGISTRACE VOZIDLApříklad: Bydlím v Bruntále, kupuji vozidlo od p. Nováka z Prahy. NOVĚ musím kupované vozidlo přihlásit v místě, kde jej kupuji a kde má p. Novák, na kterého je vozidlo dosud registrováno trvalý pobyt. RZ (SPZ) od vozidla se NOVĚ nevyměňují. Ano, chápete to správně, budu po Bruntále jezdit s pražskými registračními značkami.
  2. PLNÁ MOC - Dbejte pozornosti i při zastupování své osoby na úřadě! Ještě minulý rok byla potřeba obyčejná plná moc, klidně sepsaná i tzv. na koleni. Od 1.1.2015 musíte mít NOVĚ plnou moc úředně ověřenou! Ověřit stačí podpis toho, kdo plnou moc uděluje. Příklad: Koupila jsem si vozidlo a nemám čas na to, jít na úřad vozidlo přihlásit. Chci tím pověřit někoho jiného. Ověřit plnou moc půjdu pouze já, dotyčný, který půjde na úřad za mě, ji může podepsat bez ověření. Podpisy se ověřují na poště s označením Czech Point, u notáře, na obecním/městském úřadě, atd. Ověřený musí být podpis na plné moci, ne na kupní smlouvě! Ověřený podpis potřebujete pouze k převodu jakéhokoliv vozidla – prodej, koupě. Na ostatní úkony stačí i nadále plná moc neověřená.
  3. EVIDENČNÍ KONTROLA – kupujete vozidlo a chcete jej přihlásit? Vždy musíte mít vyhotovenou evidenční kontrolu. Co to je? Evidenční kontrola se provádí na kterékoliv stanici technické kontroly, kterou musíte s vozidlem navštívit ještě před registrací. Technici zkontrolují Vaše nově koupené vozidlo s velkým a malým technickým průkazem a vystaví Vám protokol na Vaše jméno, který je nutné předložit na odboru dopravy při registraci. NOVĚ tato kontrola platí pouze 14 dní od vytisknutí  protokolu!
  4. DEPOZITY – DOČASNÁ VYŘAZENÍ VOZIDEL – uložili jste značky od vozidla do depozitu, jelikož je vozidlo nepojízdné, nebo jej prostě neprovozujete? V této situaci záleží na tom, jak dlouho máte značky na úřadě uloženy. Podívejte se do velkého technického průkazu od vozidla, kde v záznamech najděte větu o tom, že toho a toho dne byly RZ od vozidla uloženy na Městském úřadě ve Vašem městě. Zapište si toto datum. A nyní: pokud je datum do 30.6.2013 vč., musíte stihnout navštívit do 31.12.2015 odbor dopravy (vezměte si sebou technický průkaz) a sdělit jim, kde se vozidlo nachází a jaký je a bude jeho účel využití. Pokud tak neučiníte, vozidlo zanikne a už jej neuvedete nikdy zpět do provozu. V druhém případě, kdy datum, které máte zapsáno, je až po 30.6.2013, tzn., že jste šli uložit značky od vozidla později, musíte také nahlásit místo vozidla a účel využití, ale už Vám nehrozí úplný zánik vozidla. Za to Vám hrozí finanční sankce, pokud se na úřad do 31.12.2015 nedostavíte.
  5. DĚDICTVÍ – zdědil jste vozidlo a nevíte si rady? NOVĚ musíte i k registraci vozidla nabytého dědictvím dokládat       evidenční kontrolu, pro kterou platí podmínky, viz. Bod 4. Registrace zůstává bez poplatku, je zdarma. Příklad: zemřel mi tatínek, zdědila jsem osobní automobil. Jakmile mám vyřešeno dědictví notářsky, půjdu s velkým a malým technickým průkazem, usnesením o dědictví, evidenční kontrolou, zelenou kartou od pojištění (které mám sjednané již na své jméno) na odbor dopravy si vozidlo zaregistrovat.