+420 608 33 11 00(po - čt: 8:00 - 17:00, pá: 8:00 - 15:00)

Aktuality pro motoristy

Při nákupu auta se domluvte, kdy dostanete technický průkaz

18.02.2014 - 12:24

K autu patří technický průkaz, je to vlastně jeho rodný list. Bez něj nejde přihlásit, prodat nebo projít technickou kontrolou. Je tedy třeba ho mít uložený na bezpečném místě. Při nákupu auta si vyjasněte, jak bude předání dokladů probíhat.

Vedoucí odboru dopravy  potvrzuje, že do registru vozidel není možné bez velkého technického průkazu auto zapsat. Doporučuje proto, aby klienti při koupi nového vozu trvali na okamžitém vydání technického průkazu. Pro další případy by si lidé měli dát větší pozor a nekupovat vůz bez velkého technického průkazu. Ten je standardně vydáván při převzetí vozu.

Některé autosalony nebo autobazary klientům nabízí, že vůz za ně i zaregistrují a dostanou vůz rovnou se značkami i doklady.

Klient by si měl s prodejcem vyjasnit, či se ptát na proces a přesnou časovou souslednost. Vyjasněte si tedy způsob úhrady, předání vozu a technického průkazu a přihlášení. Pokud si nejste prodejcem úplně jisti, je tedy bezpečnější chtít technický průkaz do ruky ideálně rovnou s autem a přihlášení si vyřídit sám.

Stejné je to u autobazarů. Ty mohou být přímo vlastníkem vozu, nebo zprostředkovatelem. Vozy jsou odhlášené na nás, to zajišťujeme my na základě plné moci. Odhlášení probíhá v místě, kde je vozidlo hlášeno,  popisuje Filip Kučera z autobazaru Auto ESA. Z tohoto důvodu se může stát, že v okamžiku prodeje ještě odhlášení probíhá a nový majitel dostává smlouvu bez velkého technického průkazu. Pokud je již vozidlo odhlášeno a dostali jsme průkaz, je předán novému majiteli spolu s kupní smlouvou, vysvětluje.

Pokud bazar k autu techničák nemá, zasílá ho poštou. Do té doby jezdí nový majitel s kupní smlouvou. Je to trochu krkolomné, ale jiné řešení není. Zákon s touto variantou nepočítá. Je to na vstřícnosti policisty. Koupi vozu doložíte smlouvou. Nemělo by to tedy dělat problémy. Na druhou stranu se při policejní kontrole nemůžete prokázat dokladem, který máte mít, tedy takzvaným malým techničákem (přesně Osvědčení o registraci vozidla). Za jízdu bez něj může policie udělit až dvoutisícovou pokutu.

Pražští dopravní policisté si nevzpomínají na případ, kdy by někomu s kupní smlouvou k autu při kontrole dali za chybějící malý techničák pokutu. Pokud je to v rozumném časovém horizontu, policisté pochopí, že jiná cesta než jezdit se smlouvou místo techničáku neexistuje.

Někteří vozí namísto smlouvy kopii velkého techničáku. Smlouva je však v těchto případech určitě lepší.

Zdroj: http://auto.idnes.cz/technicky-prukaz-0es-/ak_aktual.aspx?c=A140203_122252_ak_aktual_fdv