+420 608 33 11 00(po - čt: 8:00 - 17:00, pá: 8:00 - 15:00)

Poradna

Přidat dotaz do poradny

Jméno a příjmení / přezdívka:
Napište slovo kryštof:
Text Vašeho dotazu:

Vaše dotazy

10.05.2020

Vojta

Otázka:  Co mám dělat, když jsem koupil auto, majitel odhlásil povinné ručení, ale auto nebylo na nikoho přihlášené více jak 30 dni. Neni na nikoho přihlášené a není sjednané ani povinné ručení. Jak v této situaci postupovat? Děkuji

16.03.2020

Josef

Otázka:  Dobrý den, prodávám havarované nepojízdné vozidlo, na které mám kupujícího. Vozidlo má SPZ a má platnou zákonnou pojistku. Jaký je správný postup pro převod vozidla na nového majitele? Jak zařídit protokol o evidenční kontrole u nepojízdného vozidla? Děkuji

Odpověď: Vážený pane Josefe, nepojízdné vozidlo budete muset přivézt na STK na vleku a nebo zkusit se domluvit s nějakým technikem z STK, zda by Vám vozidlo prohlédl a zdokumentoval i na jiném místě než je přímo stanice technické kontroly, pokud to dle současné legislativy ještě lze. A co se týče přepisu vozidla, můžete jít oba společně - prodávající i kupující na jakýkoli registr vozidel se svými občanskými průkazy a s velkým a malým technickým průkazem, zelenou kartou a protokolem o evidenční kontrole a zažádat o přepis vozidla - správní poplatek je 800,- Kč. Toto je ta nejjistější varianta, protože budete oba vědět, že k přepisu vozidla opravdu došlo nebo můžete dát kupujícímu ověřenou plnou moc k přepisu vozidla (v tomto případě ale nemáte jistotu, že kupující na sebe vůz opravdu přepíše) nebo ji může dát on Vám (zase úředně ověřenou) a nemusíte na úřad oba, záleží na tom, jak se domluvíte... S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
03.03.2020

Franta

Otázka:  Dobrý den, k předchozímu mému dotazu: V zákoně 168/1999 Sb. je uvedeno, že provozování vozidla bez povinného ručení je přestupek. Může být za něj pokuta do 40 tisíc. Když mi tedy pokuta nehrozí, proč mi nehrozí? Děkuji.

Odpověď: Zjednodušeně řečeno proto, že nejsou lidi, kteří by se těmito přestupky každodenně zabývali.... Musel by Vás někdo udat nebo dát podnět na oddělení přestupků nebo by to odstavené vozidlo muselo někde zavazet provozu nebo z něj vytéct např. olej na silnici apod., aby se tímto začal někdo zabývat. V zákoně jsou uvedeny i pokuty za pozdní přepis vozidla či nedohlášení účelu a způsobu využití a adresy odstaveného vozidla v případě depozitu delšího než 12 měsíců, ale dokud na Vás někdo nepošle podnět na úřad, tak se tímto nikdo nezabývá. Řeší se až horší prohřešky. S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
02.03.2020

Franta

Otázka:  Dobrý den, po poruše vypružení nápravy se stalo vozidlo nepojízdným. Rozhodl jsem se k výročí povinného ručení ukončit pojistnou smlouvu. Vlastní hloupostí jsem pak nedal značky do depozitu a nepojízdné vozidlo stálo na pozemní komunikaci několik měsíců bez povinného ručení, než jsem ho dal k ekologické likvidaci a následující den vrátil značky na registru vozidel. Musím zaplatit příspěvek ČKP. No, zaplatím. Hrozí mi ale pokuta za stání (dle zákona tedy provozování) vozidla bez povinného ručení? A druhá pokuta za nedání značek do depozitu? Od likvidace vozidla uběhly tři měsíce.

Odpověď: Vážený pane Franto, jediné, co Vám hrozí, je zaplacení příspěvku do ČKP za každý den, kdy bylo vozidlo nepojištěno a značky nebyly v depozitu až do dne, kdy jste jej trvale vyřadil z registru. Tento příspěvek je vlastně takovou "pokutou" za provozování vozidla bez povinného ručení... Žádná další pokuta Vám už nyní nehrozí. S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
26.02.2020

Bibo

Otázka:  Prosím o informaci, jak je to při ztrátě velkého TP. Budou v nově vystaveném TP uvedení i předchozí majitelé, nebo ne? Děkuji za informace.

Odpověď: Dobrý den, ne, při vystavení duplikátu velkého technického průkazu se předchozí majitelé do nového průkazu neuvádí, pouze v úředních záznamech na přední straně technického průkazu bude uveden záznam o tom, že byl vystaven nový TP s uvedením čísla původního TP a s datem vystavení a většinou je tam i důvod vystavení nového TP - za popsaný, za ztracený... S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
25.02.2020

Petra

Otázka:  Dobrý den. Koupila jsem ojeté auto v bazaru. Mám kupní smlouvu,velký a malý tech.průkaz,i zelenou kartu na moje jméno vyřízenou,,ale nemám plnou moc. Bazar slíbil,že ji do 14 dní pošle a i přes mé urgování se nic neděje. Už je to přes 3 týdny a já nemohu tím pádem přepsat auto. Jak mám postupovat??? Mám vyřízenou i evidenci,která platí 30 dní.

Odpověď: Vážená paní Petro, doporučujeme s veškerými doklady, které máte - kupní smlouva, velký i malý TP, zelenou kartu, evidenční kontrolu, zajít na registr vozidel a začít řešit celou situaci s nimi. Úředníci by měli vyzvat autobazar k dodání plné moci... popřípadě pokud můžete prokázat, že jste je o plnou moc urgovala, vemte si důkazní prostředky s sebou na úřad - zaslaný dopis, SMS apod., aby jste mohla prokázat, že jste o získání plné moci usilovala. Jiná možnost, než řešit to s odborem dopravy, bohužel není (když samozřejmě pomineme možnost právníků či stížnosti u obchodní inspekce na postup a jednání autobazaru...). S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
14.02.2020

2008

Otázka:  Dobrý den, koupila jsem auto na úvěr, ale bohužel autobazar pošle technický průkaz do 10 dní. Přepis má být prý do deseti dní. Jak mám postupovat s předpisem. Děkuji a přeji krásný den.

Odpověď: Dobrý den, nebojte se, v těchto případech se pokuta při přepisech nedává, pokuty úřad uděluje až za mnohonásobně delší prodlevy. S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
12.02.2020

Audi

Otázka:  Dobrý den, koupil jsem ojetý vůz s tím že prodávající ho přepíše. Sepsala se kupní smlouva kdy jednu má prodávající a jednu mám já, vzal si plnou moc s mým ověřeným podpisem a teď se nemá k tomu vůz přepsat a nekomunikuje. Bohužel oba TP má on a já mám jen kupní smlouvu a zelenou kartu u které jak se zdá nebylo pojištění ani zaplaceno. Prosím jak mám dále postupovat?

Odpověď: Dobrý den, pokud prodávající nekomunikuje a nereaguje na Vaše výzvy, doporučujeme zajít na registr vozidel a domluvit další postup s nimi (postupy na jednotlivých úřadech se liší). Úřad by ho měl vyzvat k přepisu vozidla. Je dobré nějak doložit, že jste prodávajícího vyzýval k přepisu vozidla - SMS, vrácené či doručené dopisy, apod. S přáním hezkého zbytku dne, AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
08.02.2020

Veronika Danihelová

Otázka:  Dobrý den.jsem vlastník vozidla.mám všechny příslušné doklady k prokázání ,že jsem majitelem.v červenci roku 2019 jsem podepsala plnou moc na veškeré nakládání s vozidlem na jinou osobu které bylo ověřeno na české poště.chtěla bych se zeptat na platnost trvání plné moci.A jestli je možné aby dotyčný vozidlo přepsal na jinou osobu bez mého souhlasu a přítomnosti když jsem napsána ve všech dokladech a velký techn.průkaz mám u sebe.děkuji

Odpověď: Vážená Veroniko, jestli to chápu správně, tak jste prodala vozidlo a dala jste novému majiteli plnou moc k přepisu? K tomu, aby nový majitel přepsal vozidlo, potřebuje velký a malý TP, evidenční kotrolu, platné pojištění a tedy Vaši plnou moc. Evidenční kontrolu neudělá bez velkého TP, takže pokud ho máte vy, je přepis prakticky nemožný. Plná moc, pokud není uvedeno jinak, je na dobu neurčitou, v přiměřeném čase, přece jen je povinnost vozidlo přepsat do 10 pracovních dnů. A nový majitel by měl přepsat vozidlo na sebe, ale pokud jste dala plnou moc, je možné že ho přepsal na třetí osobu. Pokud jste otázku myslela jinak, zkuste mi tu situaci více objasnit. Děkuji a přeji hezký den, Agentura Kryštof s.r.o.
07.02.2020

Standa

Otázka:  Dobrý den, Mam podobný problém jako kolega. Ovšem usnesení už je hotové. Evidenční kontrolu nestíhám do deseti dnů. Takže přepis ještě chvíli potrvá. Mám se bát sankce? Udělat to chci co nejdřív ale měl jsem ještě plno jiných starostí. Teď jsem se dozvěděl že mi hrozí pokuta až 50 tisíc.

Odpověď: Vážený Stando, lhůta je bohužel daná, ale pokud vozidlo přepíšete v přiměřeném čase, neměl by jste platit pokutu. K přepisu vozidla v rámci dědictví budete potřebovat velký a malý TP, evidenční kontrolu, pojištění (již na vás, nikoli na zemřelého) a originální výtisk usnesení. S přáním hezkého dne, Agentura Kryštof Šumperk
28.01.2020

Lubi

Otázka:  Dobrý den, koupil jsem na inzerát přívěsný vozík za osobní auto. Byla sepsána kupní smlouva, zaplacena kupní cena. K vozíku jsem dostal velký a malý TP, záruční list, hotovostní účtenku o koupi, zelenou kartu - platné pojištění do června 2020. Jelikož ke koupi došlo ve večerních hodinách, kdy už měl úřad i pošta zavřeno, bylo do smlouvy uvedeno, že prodávající pošle kupujícímu do 7 dnů ověřenou plnou moc k převodu. Prodávající i po několika urgencích plnou moc stále neposlal. Telefony mi již nezvedá na sms zareaguje jen občas, s odpovědí, že buď stále neměl čas plnou moc vyřídit nebo že následuící den plnou moc už určitě pošle. Jak byste prosím doporučili postupovat, abych mohl vozík na sebe přepsat. Děkuji za radu.

Odpověď: Vážený pane Lubi, k přepisu Vám kromě ověřené plné moci ještě chybí i evidenční kontrola, kterou uděláte na kterékoli STK i bez plné moci a následně doporučujeme zajít se všemi doklady, které od vozíku máte na registr vozidel, kde jim celou situaci popíšete a příslušný registr by měl prodávajícího vyzvat k dodání plné moci. Pokud by na výzvu nereagoval, měli by vozík na Vás přepsat nebo alespoň říci, jak dále postupovat (z naší zkušenosti víme, že postupy na registrech vozidel se u nás v ČR dost liší, takže rozhodně doporučujeme konzultovat celou situaci s Vaším odborem dopravy).   S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
27.01.2020

Lukáš

Otázka:  Dobrý den, Zemřel mi otec, bohužel za volantem. Auto naboural. Já auto odstavil na dvorek. Jsem jediný dědic. Evidenční kontrola z důvodu nabourani neproběhl. Auto není zatím přepsáno. Do deseti dnů to nejsem schopen stihnout. Čeká mě sankce?

Odpověď: Vážený pane Lukáši, v případě úmrtí vlastníka vozidla se čeká na ukončení řízení o dědictví a po jeho ukončení může s vozidlem nakládat právoplatný dědic. Žádné řízení o dědictví není do 10 dnů ukončeno, tudíž Vám sankce nehrozí. Pokud vozidlo budete chtít i nadále provozovat, budete muset stejně k přepisu vozidla po ukončení řízení o dědictví evidenční kontrolu absolvovat..... Pokud již vozidlo nebudete chtít nadále provozovat, můžete jej ekologicky zlikvidovat a při přepisu v rámci dědictví jej ihned trvale vyřadit (v tomto případě evidenční kontrolu dělat nemusíte, postačí protokol o ekologické likvidaci).   S pozdravem AGENTURA KRYŠTOF s.r.o.
03.01.2020

Karlos

Otázka:  Dobrý den, rád bych poprosil o radu. Mám problém s plnou mocí... Trochu to zkrátím. S jedním chlápkem sme si vyměnili auto za auto. Ten pán co se kterým jsem si auto vyměnil tak žije v ČR ale má slovenskou občanku a kupní smlouva je napsána na něj. Auto je prý strejdy co tvrdil ale neskontroloval jsem si plnou moc co mi dal aby se schodovala se jménem na Velkým technickým průkazu. Což se neschoduje. Takže mi to na úřadě nechtějí přihlásit a ten chlap se kterým sem si ho vyměnil tak tvrdí, že u něj to přihlásit jde což je blbost a jinak s ním není domluva tak nevím co mám dělat. Děkuji za radu.

Odpověď: Vážený pane Karlos, určitě plná moc musí korespondovat s velkým TP. Není pravděpodobné, že by mu to na jiném úřadě uděli. Takže jediné co Vám můžeme poradit, tlačit na něj ať Vám dá plnou moc úředně ověřenou od majitele (čili toho kdo je zapsán ve velkém TP). Druhá možnost je, že pokud máte veškeré potřebné podklady což jsou: velký a malý TP, evidenční kontrolu, pojištění, můžete jít na úřad k přepisu, a říct, že druhá strana nereaguje. Měli by ho vyzvat a pokud by se nedostavil ani tak, měli by auto přepsat na Vás. Přejeme ať se přepis povede. Agentura Kryštof Šumperk
09.12.2019

Paja

Otázka:  Dobrý den,prodal jsem auto na plnou moc a nový majitel ho na sebe nepřepsal. Protokol o evidenční kontrole nemám,ale evidenční kontrolu nahrazuje čerstvá TK. TK u auta brzy bude končit. Pokud bych zažádal o přepis bez účasti nespolupracujícího kupujícího,může si úřad místo evidenční kkontroly přes systémy vytáhnout údaj o čerstvě udělané TK a použít ho?

Odpověď: Vážený Pájo, k přepisu bez účasti prodávajícího je potřeba velký a malý TP, evidenční kotrolu, nebo jak píšete platnou TK ( ne však starší 30 dnů), jen je třeba mít originál papír z technické stanice. Je možné že Vám to po domluvě udělají i bez, ale to Vám nezaručíme a platné pojištění. Na úřadě vyzvou prodávajícího k přepisu a v případě jeho neúčasti by měli auto přepsat na Vás.  Přejeme kladné pořízení. S pozdravem Agentura Kryštof
20.11.2019

Pavel Houbař

Otázka:  Dobrý den, před rokem jsem koupil auto od člověka, na kterého nebylo přepsáno. Dal mi kontakt na majitele a s ním jsem se domluvil, že jen jak to auto opravím, auto přepíšeme. Rok se mu snažím dovolat a pokud to jednou z dvaceti telefonátu zvedne, řekne že nemá čas, že si musí vyzvednout papíry a že se mi ozve. Takhle to trvá celý rok a auto tedy nemůžu přepsat, jelikož nemám plnou moc majitele a nechce mi ji poslat, jelikož chce dojít na úřad osobně. Bohužel dělá mrtvého brouka..

Odpověď: Vážený Pavle, doporučuji se zeptat u Vás na úřadě s rozšířenou působností obor dopravy, zda li, když donesete vyplněnou žádost, velký a malý TP, zelenou kartu a protokol o evidenční kontrole vyzvou původního majitele aby se vyjádřil. Pokud tak neučinní, auto by měli přepsat na Vás i bez něj. Ale určitě si chce tuto skutečnost ověřit u Vás. Přejeme dobré vyřízení, Agentura Kryštof
12.11.2019

Jana Kotzurova

Otázka:  Dobrý den, koupila jsem auto, přepsala jej, pojistila, vše tak jak má být. Teď chce bývalý majitel, ať mu pošlu kopii velkého technického průkazu, ať má jistotu, že jsem auto přepsala. Dokonce mi vyhrožuje, že když mu kopii neposlu, tak přijede s policií a auto mi vezme. Můžu mu kopii poslat? Nemůže to nějak zneužít?

Odpověď: Vážená Jano, bývalý majitel chce mít jen jistotu, že jste auto přepsala. V dnešní době je to normální, a určiě to nemůže nijak zneužít. Může ji také třeba potřebovat k ukončení jeho stávající pojistky. Takže mu ji klidně pošlete. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
30.10.2019

Láďa

Otázka:  Dobrý den ,můžu po dokončeni leasingu (vlastník leasing, držitel já)a zasláni TP od leasingové spol.rovnou přepsat vozidlo na registru na nového majitele (kupujícího) aniž bych musel napsat nejdříve vlastníka v TP na sebe .Děkuji V.

Odpověď: Dobrý den, zálěží, co Vám leasingová společnost napíše do plné moci. Můžete se s nimi domluvit, aby tam napsali rovnou nového majitele, poté není problém na odboru dopravy auto přepsat rovnou na nového majitele. K přepisu budete potřebovat velký a malá TP, zelenou kartu, evidenční kontrolu, plnou moc od leasingové společnsoti, a popřípadě neúčasti nového majitele i úředně ověřenou plnou moc od něj. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
23.10.2019

Tom

Otázka:  Ještě k mému dotazu.chci jen podotknout.původní majitel kupní smlouvu nemá,protože k přepisu není potřeba. Takže kdybych čistě teoreticky nahlásil na policii krádež,případně že jsem toho člověka znal a pouze dočasně jsem mu ho poskytl své auto s tím,že si ho dotyčný koupí a měl ho pouze na zkoušku a už mi ho nevrátil. Na úřadě stejně nepomůžou i když mu pošlou výzvu. dotyčný se nedostaví.a nic nevyřeší.

Odpověď: Vážený Tome, bohužel, jste udělal maximum co jste udělat mohl. Jít na úřad a nechat pána vyzvat. Problém je v tom, že pokud se kupující po výzvě na přepis nedostaví, budete potřebné doklady (platná evidenční kontrola, zelená karta a oba technické průkazy) muset doložit vy. Pokud tato podmínka nebude splněna, vozidlo se na něj nepřepíše a celá věc postupuje na přestupkové oddělení. Co bychom Vám mohli doporučit, je pána uhánět, a snažit se ho dostat na úřad vozidlo přepsat, nebo ho jet osobně navštívit (nevím, kde bydlí). S pozdravem, Agentura Kryštof
23.10.2019

Tom

Otázka:  Prodal jsem auto za 4000kč.kupní smlouvu mám.nechal jsem si velky techničak.auto si odvezl že to jestě tenhle týden přepíšeme.za 2 dny mi volá že auto nechce.že prý ho dal kamarádovi a že se mi kamarád ozve.nový kupující se ozval ale má moc práce a nezvedá telefony a nemá čas na přepis.takže někdo jezdí na moji pojistku a má malý techničák. Na úřadě mi řekli že mu pošlou výzvu původnímu kupci ale že je to zbytečné. Napadlo mně zajít na policii a nahlásit.užívání cizí věci. Díky za jakoukoliv radu.

13.10.2019

Nelia

Otázka:  Dobrý den prosím vás dalam známému plounu moc na auto a teď došla mně pokuta ČKP pojištění jak můžu zrušit to auto ne chci mít na mně auto prosím poraďte mi děkuji

Odpověď: Vážená Nelio, k přepisu je třeba velký a malý TP, evidenční kontrola, platné pojištění a Vaše plná moc. Pokud jste tyto dokumenty kupujícímu dala, je jeho povinnost vozidlo přepsat. Doporučujeme ho kontaktovat, nejlépe se s ním osobně domluvit na přepisu. Proti pokutě z ČKP se jde zkusit ohradit kupní smlouvou, kterou máte mezi sebou sepsanou. Tu naskenujte a zašlete na https://www.ckp.cz/. Snad Vám kupní smlouvu uznají a obráti se na nového majitele. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
30.09.2019

jana

Otázka:  dobrý den , mam dotaz. Koupila jsem pred pul rokem auto od pana, Plnou moc k přepisu mi poslal až ted.. Nicměné auto chci prodat mam i kupce. Musím auto přepsat na sebe, nebo ho mohu přepsat uz na nového majitele?Jak mám postupovat? dekuji

Odpověď: Vážená Jano, záleží, kdo je napsaný v plné moci od prodávajícího. Pokud jste tam vy, asi nezbyde jiná možnost, než vozidlo přepsat na sebe a dále pak na nového majitele (přece jenom je Vaše povinnost vozidlo přepsat). K přepisu vozidla pak budete potřebovat velký a malý TP, evidenční kontolu nebo platnou TK ne však déle než 30 dnů, platné pojištění a plnou moc od prodávajícího. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
02.09.2019

Pepa

Otázka:  Zdravím, mám takový dotaz ohledne auta, resp jeho přepisu Nedávno jsem koupil Audi a4 a puvodní majitel ho nechal pojištené do doby než ho přepíšu na sebe,otázka zní zda mám jít nejdřív na přepis nebo do pojištovny, nebo zda mohu "použít starou zelenou kartu" a jít do pojištovny až po přepisu?

Odpověď: Vážený Pepo, k přepisu potřebujete velký a malý TP, plnou moc od prodávajícího, evidenční kontolu nebo platnou technickou, ne však déle než 30 dnů, a platnou zelenou kartu. Je jedno na koho karta je, musí být však platbá na přepisované auto. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
30.08.2019

Lenka

Otázka:  Dobrý den, mám problém s nepoctivym prodejcem aut. Můj známý(jako známý u mě skončil) majitel autoopravny mi prodal automobil Škodu Fabia II. Tvrdil, že vůz je z Německa, právě dovezen. Bohužel jsem nebyla dost obezřetna a až po koupi jsem zjistila podle Vin v autorizovaném servisu, že vůz pochází z Polska a počet ujetých km neodovida zdaleka stavu, který uvedl. Navíc mu vůz stal rok a půl na dvoře, což doznal. Ohledně stočenych km se vymlouvá a lže. Vůz jsem tedy vrátila, byly mi vráceny peníze, já mu předala velký i malý TP. Znamý ale chce, aby se auto přepsalo rovnou na nového majitele, aby negigurovali na TP hned tři majitelé.. prý má zájemce. Vydal mi doklad "Potvrzení o převzetí", vrácení vozu zpět jemu a zavázal se v něm, že vůz bude přepsání na noveho majitele do deseti dnů. Moje otázky : prodejce vozů odpovídá za stav ujetých km, kdo v to tomto případě bude za toto zodpovědný v případě dalšího prodeje, známý jako prodejce, nebo já napsaná v registru jako majitel vozu? Jak postupovat v případě, že vůz neprepise do deseti dnů? Kupní smlouvu bohužel nemám, nejspíš úmyslně byla odebrána ze stohu papírů, které jsem při koupi vozu dostala..při vrácení vozu jsem na tento stav upozornila, ale bylo mi řečeno, že kupní smlouvu již nepotřebuji, když vůz vracím.

Odpověď: Dobrý den Lenko, dle mého názoru za stav ujetých km odpovídá prodejce. Je to tak i v bazarech, kde prodávájí auta za majitele vozidla. Ve Vašem případě bych určitě dohlídla na to, aby se vozidlo přepsalo. Určitě jste dala úředně ověřenou moc Vašemu známemu, aby auto zase mohl přepsat dál. Teď Vám stejně nezbývá nic jiného, než čekat, zda-li auto přepíše. Určitě si schovejte potvrzení o vrácení vozidla, pro případ, že by známý auto nepřepsal. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
23.08.2019

Týna

Otázka:  Dobrý den chtěla bych se zeptat .. prodala jsem auto člověku se kterým jsem se domluvila že mu pošlu plnou moc a ze si auto přepíše na sebe .. už jsou to dva měsíce a dotyčný se pořad vymlouva ze nemá čas ,ze je v práci atd .. už přišla i pokuta za rychlost a nemůžu ho dokopat aby šel to auto přepsat .. bydli na druhem konci republiky a už si fakt nevím rady .. dekuji

Odpověď: Vážená Týno doporučuji se znovu zkoušet spojit s kupujícím a zjistit, proč k přepisu zatím nedošlo. Pokud se Vám to nepodaří, můžete zvolit způsob s podáním žádosti bez účasti kupujícího. Problém je v tom, že pokud se kupující po výzvě na přepis nedostaví, budete potřebné doklady (platná evidenční kontrola, zelená karta a oba technické průkazy) muset doložit vy. Pokud tato podmínka nebude splněna, vozidlo se na něj nepřepíše a celá věc postupuje na přestupkové oddělení. S pozdravem, Agentura Kryštof
19.08.2019

Zdenek

Otázka:  Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho trvá přepis ojetého auta a co je potřeba. Dik

Odpověď: Vážený pane Zdenku, k přepisu je potřeba velký a malý technický průkaz, evidenční kontrola nebo protokoly z TK platné nejdéle 30 dnů, zelenou kartu a v případě, že půjdete na úřad za osobu, která od Vás auto koupila, nebo za prodávajícího úředně ověřenou plnou moc. Na úřadě vyplníte žádost na "zápis změny vlastníka...". Nevím, kam na úřad půjdete, ale většinou v den podání máte přepis vyřízen. S pozdravem, Agentura Kryštof
12.08.2019

Michal

Otázka:  Dobrý den, Čím bych začal dostal sem se do situace kdy sem koupil auto od jednoho pana ale nevšiml sem si že na něj není psané Auto má novou technickou je pojištěné a dostal sem i plnou moc ale od majitele který je v technickém průkazu pro nového majitele (pana od kterého jsem auto koupil ) Bylo mi řečeno že stačí když do plné moci dopíšu své jméno a přepis půjde bezproblémově udělat? Na co se mám připravit? Nic méně kupní smlouvu mám sepsanou s majitelem který není uveden v tp děkuji

Odpověď: Vážený pane Michale, k přepisu potřebujete velký a malý TP, evidenční kontrolu nebo platnou TK nejdéle 30 dnů, platnou zelenou kartu a úředně ověřenou plnou moc. Pokud je plná moc prázdná, tak se tam můžete vepsat vy. Pokud je v ní napsaný pán, co Vám auto prodává, musí Vám plnou moc ověřit ještě on. Pokud je to takhle, v plné moci od pána, který je v TP musí být napsána věta "zmocněnec je oprávněn v plném rozsahu zplnomocnit další osobu". S pozdravem, Agentura Kryštof
05.08.2019

mili

Otázka:  Dobry den,chci koupit auto od znameho,ktery ho kupoval v lednu tohoto roku,ale s puvodnim majitelem neudelali prepis.Ja si auto budu chtit prepsat na sebe.Domluvili jsme se ,ze bych prepis vyridila ja,ale potrebuji plnou moc.Dotaz zni cí plnou moc potrebuji jestli od cloveka ,ktery je zapsan v technickem prukazu a nebo od meho znameho od ktereho budu auto kupovat a budu sepisovat smlouvu o prodeji auta.Dekuji

Odpověď: Dobrý den, k přepisu je potřeba velký a malý technický průkaz, evidenční kontrola a úředně ověřená plná moc od původního majitele. To znamená od toho, kdo je naposledy psaný v TP. Kupní smlouvu si ale sepište s osobou, od které doopravy vozidlo kupujete. S pozdravem, Agentura Kryštof Šumperk
01.08.2019

Frank

Otázka:  Dobrý den, po roce od prodeje automobilu stále není vůz přepsán. Kopie smlouvy pojišťovně po měsíci vše v pořádku po půl roce info na úřadě a nic údajně byla jen evidence a teď po roce stále nic tak sem chtěl podat tu žádost ať ho vyzvou a přepiší to případně sami nacož mi bylo řečeno že když nemam doklady nejde to poté sem ji ukázal že by to jit mělo na což mi bylo sděleno že smlouva není úředně ověřená takže sem si ji mohl vymYslet sám a jak mam vědět ze jste vlastník no teď jste pane úředník koukal do počítače a viděl to sám nebo občanku sem si taky vymyslel? No smlouva neni ověřená takže jak mam vědět že mu auto nechcete jen vnutit? To jako vážně? Po všech těchto informacich by mi ale klidně udelali nove spz a tp abych to mohl dát do depozita znova jen nechápavě zírám dekuji za odpověď

Odpověď: Vážený pane Franku, v zákoně není nikde uvedeno, že musí být kupní smlouva úředně ověřená. Vyplňte tedy žádost na přepis vozidla, přiložte kupní smlouvu k tomu a dejte to na dopravním inspektorátu na jejich podatelnu. Podatelna to předá úředníkům z registru vozidel a do 30-ti dnů vyzvou Vás i kupujícího k přepisu vozidla s příslušnými dokumenty. Pokud se kupující nedostaví, tak celou situaci řešit bohužel soudně. S pozdravem, Agentura Kryštof
01.08.2019

René

Otázka:  Dobry den pred rokem a pul jsem v zastoupeni meho bratra prodal ctyrkolku... ja byl v zahranici... poskytl jsem plnou moc vse potrebne ale byl do smlouvy obracene napsan kupujici a prodavajici... jen podpisy byli spravne na zadni strane smlouvy... prisla mi pokuta od ckp kterou jsem uhradil je moznost jak z toho ven? cpk mi smlouvu oznacilo jako podvodnou prptoze je obracene vyplnena a s pokutamy za pojistne se obraci stale na me... s tim ze clovek uvedeny ma smlouve neni ani v evidenci obyvatel... takze asi neudal pravdive udaje a kontakt uz neni aktivni a asi ani adresa neni pravdiva da se s tim neco delat? Dekuji

Odpověď: Vážený pane René, jestli lze tuto kupní smlouvu považovat za průkazný materiál je spíše dotaz na právní poradnu. Hlavně bych Vám doporučila se zastavit na registru vozidel a ověřit si, kdo je veden u čtyřkolky jako majitel. Myslím si, že tam budete uveden Vy, jelikož ČKP zasílá pokuty majitelům vozidel dle registru. Jestliže to tak bude, tak se hned na registru domluvit s úředníkem, jak celou situaci vyřešit. Pokud Vám sdělí, že je majitel už někdo jiný, tak Vám na to můžou vystavit doklad. Ten Vám pak poslouží pro ČKP, aby Vám už nezasílali pokuty za nepojištění. S pozdravem, Agentury Kryštof
10.07.2019

Jarmil

Otázka:  Dobrý den, od mého prodeje auto uběhlo 8 měsícu. Zjisitl jsem, že nebylo přehlášeno na nového majitele a ani nebylo pojištěno. ČKP mi uznala moje odvolání, že již nejsem dávno majitelem. Bohužel nový majitel nechce vozidlo přihlásit, vymlouvá se, že je nepojízdné a že já jsem mu neposlal plnou moc. Plnou moc jsem mu ještě jednou poslal(takže má dvě už).Policie mi nepomhla právě kvůli té plné moci, že je to tvrzení proti tvrzení. Nyní jsem si i tu plnou moc vyfotil, aby bylo dukazné, Mám veškeré dokumenty i s datumem, kdy jsem mu auto prodal. Myslíte, že mám nějákou možnost u soudu připad vyhrát? Díky.

Odpověď: Dobrý den Jarmile, je dobře, že jste si dokumenty vyfotil ale jestli máte šanci soud vyhrát, záleží na posouzení soudu. Bohužel, tuhle situaci nedokážeme posoudit. Přejeme hodně štěští, Agentura Kryštof Šumperk
02.07.2019

Armymen

Otázka:  Dobrý večer dne 22.11.2018 jsem dal vozidlo k prodeji do autobazaru který zprostředkoval prodej k 13.12.2018 a současně měl zprostředkovat i přepis vozu. Autobazar si vyžádal plnou moc k přepisu vozu což jsem učinil a bazaru poskytl a současně na výzvu bazaru ukončil pojistné k 20.12.2018 . Dne 22.6.2019 jsem obdržel dopis o neuhrazeni částky pojistného od ČKP za období kdy jsem již vuz nevlastnil . Autobazar jsem navštívil a zjišťoval proč jsem stále v registru vlastníkem vozu když můj vůz prodaly a měly uskutečnit přepis. V autobazaru mi bylo zděleno že nový vlastník nedoložil podstatné podklady k uskutečnění prepisu vozu . Již jsem kontaktoval ČKP a zaslal smlouvy mezi mnou bazarem, bazarem a kupujícím .Ptám se když nedojde k přepisu vozu jak mám postupovat abych nebyl stále v regisru a zbytečně popotahovan za neuhrazené pojistné případně pokuty vzniklé novým majitelem vozu.Děkuji za odpoveď

Odpověď: Vážená paní Arnymene, bohužel, v ČR neexistuje způsob, jak z Vás vozidlo odhlásit. Kupní smlouva by Vám určitě měla stačit jako obhajoba před placením pokut, které jste nezpůsobil vy. Na Vašem místě bych ještě jednou zašla do bazaru, a požádala je, ať kontaktují nového majitele, aby doložil doklady k přepisu. Jediné co mě ještě napadá je obrátit se na právníka a řešit celou věc soudní cestou. S pozdravem, Agentura Kryštof
20.06.2019

Filiposs

Otázka:  Dobrý den, moje situace se týká prodeje automobilu na splátky. Kupní smlouva byla podepsána v roce 2016, kupující platil řádně a včas. Vše proběhlo v pořádku. Automobil byl na kupujícího přepsán až po doplacení, jak bylo stanoveno ve smlouvě, ale užíval ho od doby podpisu smlouvy, tedy od roku 2016, kdy hlásil povinné ručení hned na sebe. Nedávno mi přišla úhrada částky od ČKP, že vozidlo nebylo v určitém období pojištěno. Kdo bude stíhán, pokud částku neuhradím? Podle kupní smlouvy, bylo auto v užívání někoho jiného. Dotyčný se mnou nadále nekomunikuje, předchozí úhrady provedl, ale k další se již nehlásí. Děkuji S pozdravem Filip

Odpověď: Vážený pane Fillipos, na Vašem místě bych naskenovanou smlouvu o tom, že auto užíval někdo jiný zaslala na ČKP, a čekala, jak se k celé situaci vyjádří. Pokuty chodí vždy za vlastníkem vozidla, tudíž, v tomto případě jste to vy. Pokud ČKP uzná Vaši smlouvu, obrátí se na toho, kdo měl auto v užívání. Hodně štěstí, s pozdravem Agentura Kryštof Šumperk
22.05.2019

Lukáš

Otázka:  Dobrý den Koupil jsem vozidlo mám k němu velký technický průkaz i maly. Auto jsem koupil od pána, který mi tvrdil, že paní na který je vůz psaný je jeho známá a obstará mi od ní plnou moc. Zatím se tak nestalo a pořád slibuje a odkládá. Vozidlo není hlášené jako kradené. Jak v tomto případě postupovat abych ho mohl přepsat na sebe?

Odpověď: Dobrý den Lukáši. půjdete se všemi doklady (velký, malý TP, evidenční kontrolu, platnou zelenou kartu) na příslušný orgán, vypíšete žádost na změnu vlastníka. Tam si všechno převezmou, a vyzvou Vás i toho, kdo je v TP vedený teď. Pokud pán/paní nedorazí, auto by měli přepsat i bez něj na Vás. S pozdravem Hanka
14.05.2019

Vítek

Otázka:  Dobrý den, bohužel jsem prodal automobil s tím, že přepis zařídí kupující. Zítra končí 10ti denní lhůta na přepis vozidla a kupující mi na dotazy, zda auto již přepsal nereaguje. Mám problém začít řešit až po uplynutí lhůty? V tomto článku jsem četl, že na úřadě můžu podat žádost, aby se k situaci kupující vyjádřil a pokud tak neudělá, bude na něj auto přepsáno a on bude muset dodat dokumenty potřebné k registraci.Je to možné? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Vážený pane Vítku, zákonná lhůta 10 dní na přepis je pouze orientační, protože nepředkládáte kupní smloluvu a úředník tedy neví, kdy přesně k prodeji došlo. Doporučuji se znovu zkoušet spojit s kupujícím a zjistit, proč k přepisu zatím nedošlo. Pokud se Vám to nepodaří, můžete zvolit způsob s podáním žádosti bez účasti kupujícího. Problém je v tom, že pokud se kupující po výzvě na přepis nedostaví, budete potřebné doklady (platná evidenční kontrola, zelená karta a oba technické průkazy) muset doložit vy. Pokud tato podmínka nebude splněna, vozidlo se na něj nepřepíše a celá věc postupuje na přestupkové oddělení. S pozdravem Jana
12.05.2019

Ondrej

Otázka:  Dobrý den, můžu nasadit na pření nápravu auta letní gumy a na zadní nápravu zimní gumy v období od 01/04 do 30/10 v ČR je to legální ? děkuji

Odpověď: Dobrý den, zákon neurčuje, jestli musíte mít zimní nebo letní pneumatiky. Jde o hloubku dezénu, kdy v období na které se ptáte musí být minimálně 4mm. V případě, že by byla způsobena dopravní nehoda, pojišťovna se tím může zabývat a můžou s tím mít problém. S pozdravem Hanka
06.05.2019

MARTINA

Otázka:  Dobrý den, v pulce dubna jsem zaplatila posledni splatku leasing na auto. Obdrzela jsem v zapeti i plnou moc velky TP. Auto muzu nyni jiz prepsat. Bohuzel jsem myslela, ze na prepis je celych 30 dni. Hrozi mi tedy pokuta 50 tis.Kc za nesplneni prepsani do 10 dnu? Predem moc dekuji

Odpověď: Vážená paní Martino, Při přepisu úřadníci nemají šanci zjistit, jak dlouho máte plnou moc doma. Doporučuji co nejdřív udělat evidenční kontrolu a přepis uskutečnit. Pokuta Vám, ale žádná nehrozí. S pozdravem Jana
05.05.2019

Honza

Otázka:  Dobrý den, dokázali byste mi poradit, jak řešit následující situaci? Na konci roku 2017 jsem prodal nepojízdný/havarovaný vůz za řádově jednotky tisíc korun, nicméně nový majitel auto i přes poskytnutou plnou moc zřejmě v registru nepřepsal, což jsem zjistil až nyní. Teď mi přišla od ČKP výzva k zaplacení příspěvku a moje stížnost s přiloženou kopií kupní smlouvy byla zamítnuta (pokud správně rozumím, tak z toho důvodu, že tam kupující mezi subjekty prodávají/kupující nakreslil veselou oboustrannou šipku, kterou nyní ČKP interpretuje tak, že jsem vůz ve skutečnosti koupil). U pojištovny jsem problém neměl, smlouvu si ofotili a povinné ručení mi ukončili. S novým majitelem jsem se letmo bavil a zatím se k celé situaci příliš nemá. Údajně "nemá k dispozici" ani svoji kopii smlouvy. Já zase nemám vrak auta ani velký TP a ani netuším, co se s nimi stalo. Co s tím?

Odpověď: Vážený pane Honzo, pokud jste v registru vozidel stále veden jako majitel vozidla a ČKP Vám stížnost zamítla, bohužel budete muset příspěvek uhradit, nebo se poradit s právníkem jak dále postupovat. Bohužel co se týká havarovaného vozidla, tam moc možností nemáte. Buď donutíte pána, kterému jste auto prodal k přepisu nebo pokud už vozidlo nejezdí, ať Vám dodá podklady pro likvidaci vozidla (protokol z vrakoviště, velký a malý technický průkaz a značky). Vy pak vozidlo zajdete na dopravní inspektorát vyřadit. Ani jedna z možností, ale neřeší pokutu od ČKP. S pozdravem Jana
26.04.2019

Jana

Otázka:  Dobrý den,chci se zeptat, jak postupovat při této situaci. Přibližně před dvěma lety můj bývalý přítel prodal motorku, která je psaná na mně.Dávala jsem plnou moc přítelovi a ten to při prodeji dal pánovi ,který ji kupoval, ale nebyla jsem u prodeje.Chtěla by jsem motorku přepsat, protože si myslím, že si ji nepřepsal, ale nemám kupní smlouvu ani nevím, jak se pán jmenuje, povinné ručení je asi placeno, protože mi do teď mi nepřišla žádná pokuta.Jde to nějak zjistit např.podle povinného ručení ?Za odpověď moc děkuji

Odpověď: Dobrý den, jestli je auto přepsané, můžete zjistit na příslušném úřadu na oboru dopravy. Zda je auto pojištěné, můžete zjistit na internetové stránce, kde zadáte RZ a ukáže se, jestli je auto pojištěné. (https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?_page=searchSPZ&lngID=1) Bohužel bez dokladů motorku nepřepíšete. Po tom, co zjistíte na oboru dopravy, zda je auto přepsané, chtělo by dohledat pána, který motorku vlastní aby jste s ním mohla motorku jít přepsat. S pozdravem Hanka.
18.04.2019

Karolína

Otázka:  Dobrý den, mám dotaz.. splatila jsem úvěr, přepisuji na sebe auto.. díky služební cestě a svátkům ho na sebe nestihnu přepsat do 10 dnů, ale do 12 dnů - hrozí mi za ty 2 dny nějaké sankce, pokuta? Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji za radu.

Odpověď: Dobrý den Karolíno, žádná sankce Vás nečeká. Jen doporučujeme v nejbližší době zajít na úřad a auto na sebe přepsat. S pozdravem Hanka
14.04.2019

Martin

Otázka:  Dobrý den,chci se zeptat jak postupovat při zrušení vozidla z registru když nemám tpc ani spz.auto jsem prodal s tím že bude využito na přestavbu do lesa.děkuji za radu

Odpověď: Dobrý den, ke zrušení vozidla bohužel potřebujete velký a malý technický průkaz, značky a potvrzení o ekologické likvidaci. S tím vším pak musíte na příslušný úřad, kde své auto odhlásíte. Bez potvrzení o ekologické likvidaci vozidla Vám žádný úřad auto neodhlásí. Čestné prohlášení již bohužel neexistuje. S pozdravem Hanka.